Zabiegi lecznicze – ultradźwięki, biostymulacja laserowa, elektroterapia, lampa sollux

ZABIEGI LECZNICZE

Oprócz masaży, w gabinecie Body-Med mogę Państwu zaproponować wykonanie prostych zabiegów fizykalnych, związanych z eliminacją lub złagodzeniem bólów mięśniowych różnorakiego pochodzenia, w stanach pourazowych lub chorobowych stawów i kości, czy poprawiających kondycję skóry. Zapraszam Państwa do zapoznania się z ofertą w tym zakresie:


Terapia ultradźwiękami

Ultradźwięki i elektroterapia Etius @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakNa wyposażeniu gabinetu znajduje się dwukanałowy aparat do elektroterapii i terapii ultradźwiękami Etius U firmy Astar. Zabiegi ultradźwiękami znajdują bardzo szerokie zastosowanie, głównie w dolegliwościach bólowych, w leczeniu stanów urazowych, skurczy mięśniowych i w chorobach skóry. Ultradźwięki stymulują korzystne procesy samonaprawcze skóry i głębszych tkanek, poprawiają mikrokrążenie, zwiększają dotlenienie komórek, uśmierzają ból, przyspieszają gojenie się ran i oczyszczają skórę ze zbędnych produktów organicznych. Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków stosowane są również w kosmetyce skóry oraz w walce z cellulitem i tkanką tłuszczową.

Ultradźwięki to fala dźwiękowa o częstotliwości powyżej 20 kHz, czyli powyżej górnej granicy ludzkiego słuchu. Ze względu na własności fizyczne fal ultradźwiękowych, w terapii wykorzystuje się fale o częstotliwości 1 MHz i 3 MHz. Przez dobór odpowiedniej częstotliwości można kontrolować głębokość działania fal ultradźwiękowych w trakcie zabiegu. Głównym efektem oddziaływania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne, generujące zmienne ciśnienie w obszarze terapeutycznym, nazywane mikromasażem tkanek. W efekcie tego oddziaływania zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych i dochodzi do przyspieszenia procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Drugim istotnym działaniem fal ultradźwiękowych jest rozgrzewanie tkanki. Ciepło powstaje w wyniku absorpcji przez tkanki energii fal ultradźwiękowych. Efektem ciepła powstającego w wyniku pochłaniania fal ultradźwiękowych przez tkanki są zmiany w przewodnictwie nerwowym, podniesienie progu bólu i rozluźnienie mięśni. Stymulowana jest również aktywność enzymatyczna, która przyspiesza metabolizm i procesy regeneracyjne. Efekt termiczny również wpływa na skórę zwiększając jej przepuszczalność.

Dzięki powyższym działaniom terapia ultradźwiękami znajduje zastosowanie w następujących obszarach:

 • zmniejszenie napięcia mięśni
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawa ukrwienia tkanek i wytworzenie w nich ciepła
 • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych)

Zabiegi ultradźwiękami to także popularny i skuteczny sposób na cellulit – nieprawidłowo rozłożony pod skórą tłuszcz, upodabniający ją do „skórki pomarańczowej” pełnej grudek i nieregularności. Cellulit pojawia się najczęściej na pośladkach, udach i brzuchu, choć zdarza się też na plecach, bokach ciała i ramionach. Jak wspomniałem już w „Strefie urody” poświęconej zabiegom pielęgnacyjnym, w walce z cellulitem można stosować specjalne masaże antycellulitowe, kremy i balsamy. Jeśli one nie pomagają lub pomagają w niewystarczającym stopniu, można zwrócić się w stronę terapii ultradźwiękowej. Ultradźwięki docierają przez tkanki aż do miejsca, gdzie pojawił się cellulit i je ogrzewają. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi, ułatwiając tym samym eliminację zbędnych substancji i toksyn. Dzięki temu zwiększa się także dotlenienie komórek. W trakcie zabiegu rozszerzają się również gruczoły potowe i mieszki włosowe, co ułatwia przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry. Jest to szczególnie ważne w usuwaniu cellulitu, gdyż jest on spowodowany właśnie nieprawidłowym rozmieszczeniem tłuszczu w skórze i słabą cyrkulacją limfy.

Zabieg ultradźwiękami na cellulit jest bardzo prosty i całkowicie bezbolesny. Na zmienione miejsca na skórze nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przenikanie ultradźwięków przez tkanki. Aparat emitujący ultradźwięki przykłada się do dotkniętych cellulitem miejsc i wykonuje się nim okrężne ruchy przez kilka minut. Możliwe jest także równoczesne stosowanie kosmetyków antycellulitowych, które dzięki ultradźwiękom mogą lepiej się wchłonąć.


Biostymulacja laserowa

Biostymulacja laserowa Polaris 2 @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakAparat do laseroterapii Polaris 2 produkcji firmy Astar, który znajduje się w gabinecie Body-Med, posiada wbudowaną bazę gotowych procedur terapeutycznych. Aparat posiada wszystkie atesty oraz certyfikaty medyczne, niezbędne do codziennego użytkowania. Biostymulacja laserowa to proces przyspieszania lub usprawniania reakcji fizjologicznych, wywołany naświetlaniem tkanek przez promień laserowy. Promieniowanie lasera wywołuje fizjologiczne reakcje układu naczyniowego skóry, co poprawia jej ukrwienie i pobudza procesy metaboliczne, wpływając na zmniejszenie dolegliwości bólowych np. stawów oraz poprawę odżywienia skóry i tkanek podskórnych. Współczesne badania na temat biostymulacji laserowej wskazują, że wpływa ona pozytywnie na poziomie komórkowym na czynniki takie jak wzrost poziomu ATP, stymulację syntezy białek (w tym kolagenu), zmiany w strukturze i funkcjach błon biologicznych, zwiększenie aktywności pewnych enzymów i prostaglandyn, modulację procesów immunologicznych oraz zwiększoną ruchomość i reproduktywność komórek. Wiele ostatnich badań naukowych wykazało, że przeciwbólowe, przeciwzapalne i regeneracyjne działanie laserów niskoenergetycznych jest bardzo skuteczne w leczeniu pacjentów z tzw. bólami korzeniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa, gdy przyczyną ucisku korzeni nerwowych są zwężenia otworów międzykręgowych spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi lub dyskopatią w tym odcinku kręgosłupa, co może powodować stany zapalne czy uszkodzenia nerwów powodujące ból.

Wiązka lasera wpływa na organizm na wiele sposobów:

 • biochemiczny – pobudza wydzielanie histaminy i serotoniny, a co za tym idzie, wzmacnia układ odpornościowy i działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz antyalergicznie
 • bioelektryczny – stymuluje produkcję ATP,
 • bioenergetyczny – rozgrzewa, poprawia mikrokrążenie oraz przemianę materii, korzystnie wpływa na proces regeneracji komórkowej i przyspiesza procesy lecznicze.

Czerwone światło lasera biostymulacyjnego jest w dużym stopniu pochłaniane przez skórę, stymulując produkcję enzymu katalazy, który uczestniczy w enzymatycznej obronie organizmu przed wolnymi rodnikami. Ogólnoustrojowe efekty działania światła laserowego to między innymi przyspieszenie wzrostu i regeneracji tkanek, pobudzenie wymiany gazowej w tkankach i zwiększenie produkcji kolagenu. Skóra staje się bardziej miękka i elastyczna dzięki wytworzeniu większej ilości włókien elastynowych, choć równocześnie jest bardziej naprężona w związku z pogrubieniem i zwiększeniem ilości włókien kolagenowych. Staje się przy tym delikatniejsza i bardziej przejrzysta ze względu na spowolnienie rogowacenia powierzchniowej warstwy naskórka, Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje delikatne zaróżowienie skóry. Skóra staje się bardziej jędrna, gruczoły łojowe cofają się w związku z pobudzeniem odpływu limfy, znikają pryszcze, gdyż laser ma działanie przeciwzapalne, bledną lub całkowicie znikają przebarwienia - laser normalizuje pracę komórek pigmentotwórczych.

Z tego względu biostymulacja laserowa znajduje wiele zastosowań dermatologicznych, w tym w leczeniu cellulitu, blizn, rozstępów, a także przy zwiotczeniu i niedotlenieniu skóry. Zaleca się serię dziesięciu, a nawet więcej zabiegów codziennie lub co drugi dzień. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa kilka-kilkanaście minut, bezpośrednio po zabiegu nie ma żadnego podrażnienia, zaczerwienia ani innych zmian powodujących dyskomfort.


Elektroterapia

Ultradźwięki i elektroterapia Etius @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakElektroterapia wykorzystuje przepływ prądu jako bodziec leczniczy. Jej celem jest poprawa ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśni, przyspieszenie wchłaniania obrzęków i wysięków śródstawowych, a w konsekwencji złagodzenie bólu. W leczeniu objawów schorzeń, m.in. układu ruchu i neurologicznych, wykorzystuje się do zabiegów prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

 

 

W gabinecie Body-Med możemy zastosować:

 • prądy TENS: przezskórną, nieinwazyjną elektryczną stymulację nerwów działającą przeciwbólowo w bólach ostrych i przewlekłych, wskazaniem do ich zastosowania jest uśmierzenie bólów mięśniowych, pourazowych, nerwobóli, zaburzenia zrostu kostnego, stymulacja mięśni szkieletowych, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz bóle stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe czy ból pooperacyjny
 • elektrostymulację, polegającą na pobudzaniu mięśni za pomocą impulsowego prądu elektrycznego, zabieg ten wywołuje kontrolowany skurcz mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach i znajduje szerokie zastosowanie w chorobach neurologicznych, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone
 • prądy Kotza, stosowane zarówno w rehabilitacji, jak i w odnowie biologicznej i sporcie jako metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni, wskazaniem do ich stosowania są m.in. zaniki mięśniowe z unieruchomienia, trening i stymulacja mięśni, stymulacja zrostu kostnego, objawy bólowe, wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej.

Różne rodzaje prądu elektrycznego stosowane w elektrolecznictwie powodują:

 • wzrost miejscowego krążenia krwi i limfy, zmiany w przepuszczalności błon komórkowych i wzmocnienie działania pompy mięśniowej (działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe)
 • uwalnianie neuromediatorów i hormonów tkankowych, np. uwalnianie histaminy zmniejsza napięcie układu współczulnego, co powoduje rozszerzenie tętnic i zwiększa mikrokrążenie
 • zmiany w mikrokrążeniu ułatwiają procesy naprawcze w tkankach i rozproszenie mediatorów bólu.

Lampa sollux

Lampa sollux Lumina @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakNa wyposażeniu naszego gabinetu znajduje się lampa sollux marki Lumina, wyprodukowana przez firmę Astar. Jest to lampa przeznaczona do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych, emitująca światło widzialne i podczerwień. Lampę ustawia się w odległości 20-30 cm od miejsca nagrzewania przy naświetleniach miejscowych i w odległości ponad 100 cm przy naświetleniach ogólnych. Czas naświetlania zależy od mocy żarówki i rodzaju schorzenia, a intensywność działania m.in. od odległości lampy od skóry i czasu ekspozycji. Lampa z filtrem niebieskim działa przeciwbólowo, ponadto stosuje się ją w celu złagodzenia podrażnień po złuszczaniu naskórka i po jego oczyszczaniu. Światło czerwone zaś łagodzi stany zapalne i przyśpiesza gojenie ran.

Lampa sollux emituje fale podczerwieni o długości między 1 200 a 1 400 nm. Krótkofalowe promieniowanie podczerwone jest najbardziej efektywne, a jednocześnie łatwe do zastosowania i bezpieczne dla organizmu. Pojedynczy zabieg naświetlania trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut i często jest przygotowaniem do dalszej terapii, np. masażu. Czas trwania zabiegu oraz częstotliwość jego wykonywania jest uzależniona od dolegliwości, a także od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Ogólnie stosuje się zasadę, iż pacjenci w wieku podeszłym lub w złym stanie ogólnym naświetlani są promieniami podczerwonymi krócej oraz na mniejszej powierzchni ciała. Zabieg prowadzony jest codziennie lub co drugi dzień. Seria zawiera około 10 zabiegów, istnieje możliwość przedłużenia terapii.

Poszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie mikrokrążenia powoduje, że tkanki w obrębie naświetlanej powierzchni ciała są lepiej dotlenione i odżywione, a zbędne produkty metabolizmu szybko usuwane. Pozytywne działanie obserwuje się również w przypadku układu chłonnego. Szybsze krążenie krwi przyczynia się do lepszego wchłaniania obrzęków i krwiaków. Po zabiegu pacjenci są wypoczęci i rozluźnieni, gdyż generowane ciepło wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni. Zaobserwowano stymulację wydzielania endorfin (tzw. hormony szczęścia), które powodują podniesienie progu odczuwanego bólu (działanie przeciwbólowe). Promieniowanie podczerwone powoduje przyspieszenie przemiany materii, jednocześnie wpływając pozytywnie na procesy regeneracyjne.

Uwaga: wszystkie opisy i zdjęcia urządzeń pochodzą z materiałów ich wytwórców lub dystrybutorów.