Strefa sportu – masaże sportowe i pakiety treningowe

STREFA SPORTU

Masaż sportowy

Masaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca. Wywodzi się z masażu klasycznego, z tą różnicą, że jest wykonywany przez masażystę przy użyciu większej siły i energii. Masaż sportowy to stały element odnowy biologicznej, wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych. Pomaga on zapobiegać kontuzjom, eliminuje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Masaż sportowy nie jest jedynie domeną sportowców wyczynowych. Coraz częściej korzystają z niego także sportowcy amatorzy, przede wszystkim biegacze.

Oprócz funkcji regeneracyjnej masaż sportowy pełni także rolę rozgrzewającą, leczniczą, rozluźniającą, rozszerza zdolności czynnościowe i podwyższa zdolność mięśni do działania. Jako uzupełnienie treningu lub ćwiczeń może także wpływać na ruchomość stawów, wytrzymałość i zdolność układu kostno-szkieletowego do znoszenia dużych obciążeń, jak również poprawiać ogólną kondycję zawodnika i wydajność oddechową.

Masaż sportowy @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał Wójciak

Rodzaje masażu sportowego

Chociaż techniki masażu sportowego są dość uniwersalne, masaż sportowy masażowi nie równy – istotny jest dobór odpowiednich technik w zależności od uprawianej dyscypliny sportu lub rodzaju aktywności fizycznej, większe skupienie pracy masażysty na właściwych partiach mięśni, jednak bez zaniedbywania pozostałych, a przede wszystkim moment wykonywania i czas trwania masażu przed lub po wysiłku. W zależności od tej ostatniej relacji wyróżnia się różne rodzaje masażu sportowego:

 • masaż kondycyjny lub podtrzymujący, wykonywany w przerwie między regularnymi treningami lub aktywnością sezonową, taką, jak np. narciarstwo; zazwyczaj wykonuje się go jako godzinny masaż całościowy co drugi dzień,
 • masaż przedwysiłkowy lub przedstartowy, uzupełniający rozgrzewkę, wykonywany jako kilkunastominutowy intensywny masaż skupiający się na tych partiach mięśni, które będą najbardziej aktywne w trakcie zawodów,
 • masaż międzywysiłkowy to także krótki, kilkunastominutowy masaż wykonywany w przerwie między zawodami, zwykle po kąpieli i krótkim odpoczynku, mający za zadanie podtrzymanie aktywności mięśni; odwrotnie do masażu przedwysiłkowego największy nacisk kładzie się na mięśnie, które nie brały dużego udziału w wysiłku,
 • masaż powysiłkowy lub treningowy stanowi stały element planu treningowego, jest to cykl masaży częściowych i całościowych wykonywanych naprzemiennie pomiędzy ćwiczeniami w odstępach od dwóch do kilku godzin po wysiłku; jego zadaniem jest odpowiednia regeneracja mięśni i równocześnie przygotowanie ich do dalszej intensywnej pracy, a w przypadku sportów siłowych także korzystny wpływ na wzrost masy mięśniowej,
 • masaż izometryczny to szczególny masaż na napiętych mięśniach bez obciążenia ćwiczeniami fizycznymi, który ma na celu przyrost masy i siły mięśni.

Masaż sportowy w Gabinecie masażu Body-Med

Z oczywistych powodów w gabinecie mogę zaproponować przede wszystkim wykonanie masaży sportowych kondycyjnych, treningowych i izometrycznych. Należy zwrócić uwagę na dwa bardzo istotne elementy tych masaży sportowych – aby odniosły właściwy efekt, muszą być one wykonywane regularnie w seriach i w odpowiednim czasie przed lub po treningu czy wysiłku fizycznym. W typowych zastosowaniach najlepiej jest wykonywać masaż sportowy co drugi dzień, od dwóch do kilku godzin po treningu. Zwykle wykonuje się naprzemiennie masaże częściowe i całościowe, choć tu już wiele zależy od uprawianej dyscypliny – np. u biegaczy można skupić się wyłącznie na masażach całościowych, podczas gdy u osób budujących sylwetkę i masę mięśniową można wykonywać większą liczbę masaży częściowych, nawet codziennych, skupionych na rozwijanych partiach mięśni.

Masaż mechaniczny Fleximatic G5 @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakInaczej będą wyglądały masaże sportowe po bardzo dużym obciążeniu wysiłkowym, takim jak np. u maratończyków. Najpierw wykonuje się dwa krótkie, maksymalnie 30-minutowe masaże – pierwszy około pół godziny po zakończeniu czynnego wypoczynku bezpośrednio po biegu, drugi po około 2-3 godzinach od zakończenia wypoczynku biernego. Następnie wykonuje się godzinny masaż całościowy przynajmniej 5-6 godzin po zakończonym wysiłku lub następnego dnia. Jeszcze inaczej będą wyglądały masaże sportowe w leczeniu kontuzji – tu ich częstotliwość i intensywność będzie mniejsza, będą to głównie masaże częściowe skupione na mięśniach i stawach związanych z urazem, dobrane w konsultacji z lekarzem i wykonywane łącznie z zabiegami fizjoterapeutycznymi lub skoordynowane z innymi procedurami medycznymi.

Jak łatwo wywnioskować z powyższego opisu, plan masaży sportowych musi być odpowiednio dobrany dla danej osoby i uprawianego przez nią sportu lub rodzaju wysiłku fizycznego. Do każdego Klienta podchodzę indywidualnie i wspólnie z nim układam schemat masaży i odnowy biologicznej, dopasowany do treningów i osobistych oczekiwań. Jako punkt wyjściowy proponuję tygodniowy lub 2-tygodniowy pakiet masaży treningowych w następującym układzie:

 • 1 dzień - masaż częściowy 30 minut (kończyny górne, dolne lub plecy)
 • 2 dzień – przerwa (dzień treningowy)
 • 3 dzień – masaż całościowy 60 minut (całe ciało)
 • 4 dzień – przerwa (dzień treningowy)
 • 5 dzień – masaż częściowy 30 minut (kończyny górne, dolne lub plecy)
 • 6 dzień – przerwa (odpoczynek)
 • 7 dzień – masaż całościowy 60 minut (całe ciało).

W przypadku przygotowania do zawodów, cykl masaży powinien zakończyć się przynajmniej 2 dni przed startem. W przypadku klasycznego planu treningowego stanowiącego element stałej aktywności fizycznej, po 1 lub 2 tygodniach masaży sportowych należy zrobić przerwę na okres 7-14 dni, a następnie przeprowadzić następny tygodniowy lub 2-tygodniowy cykl masaży, i tak dalej.

W podstawowym wymiarze pakiet tygodniowy z 4 masażami wyceniony jest na 340 zł – oszczędzasz łącznie 60 zł w stosunku do ceny pojedynczych masaży sportowych, a pakiet 2-tygodniowy na 650 zł – wówczas oszczędzasz w pakiecie ośmiu masaży aż 150 zł. Jak wspomniałem wcześniej, pakiet ten może być dowolnie modyfikowany w zależności od potrzeb i oczekiwań Klientów. Dodatkowo pakiet częściowych i całościowych masaży sportowych może być uzupełniony o masaż izometryczny, drenaż limfatyczny lub masaż tkanek głębokich. W zależności od wskazań, możliwe jest także zastosowanie zabiegów fizykalnych – terapii ultradźwiękami, laseroterapii, prądów i naświetlań lampą sollux. W każdym przypadku kompleksowy zestaw masaży i zabiegów zakupionych w pakiecie będzie nie tylko dostosowany do Państwa potrzeb i możliwości, ale zawsze będzie miał atrakcyjną, promocyjną wycenę w stosunku do cen jednostkowych zabiegów.

Wykaz wszystkich masaży i zabiegów dostępnych w Gabinecie masażu Body-Med znajdziecie Państwo w Cenniku. Przede wszystkim zapraszam jednak do bezpośredniego kontaktu – najprościej zadzwonić do mnie na numer 608 541 121 i umówić się na wstępną wizytę, podczas której bez żadnych zobowiązań omówimy Państwa potrzeby i oczekiwania, a ja zaproponuję dostosowany do nich indywidualny plan masaży i zabiegów.