Strefa relaksu – masaż relaksacyjny, aromaterapia, masaż gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, Lomi Lomi, balijski

STREFA RELAKSU

Masaż relaksacyjny to idealny sposób pozwalający pozbyć się zmęczenia i stresu, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Szybkie tempo życia, codzienne troski i problemy, napięcie psychiczne - wszystko to sprawia, że czujemy się przemęczeni i pozbawieni energii. W takich chwilach dobry masaż relaksacyjny leczy obolałe i napięte mięśnie, a także jest prawdziwą przyjemnością dla ciała i dla ducha.

Masaż gorącymi kamieniami @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał Wójciak

 

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny to naturalny zabieg polegający na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą rąk masażysty. Oddziałuje on na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, zakończenia nerwowe w skórze, układ krwionośny i limfatyczny, a pośrednio także na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny, czyli na umysł i emocje człowieka. Dla masażu relaksacyjnego charakterystyczne są płynne, powolne techniki wykonywane przez masażystę symetrycznie i głęboko, obniżające napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych i zmniejszające pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych w skórze. W odróżnieniu od masażu klasycznego czy sportowego, nie wykonuje się tu rozcierania poprzecznego, energicznych oklepywań czy wibracji.

Do wykonania masażu relaksacyjnego wykorzystuje się najczęściej olejki do masażu o właściwościach relaksujących, takie jak olejek lawendowy, cedrowy, cytrusowy, geraniowy, sandałowy, różany i inne, w zależności od potrzeb i upodobań pacjenta. Nieodzownym uzupełnieniem masażu relaksacyjnego jest towarzysząca mu odprężająca atmosfera, specjalnie dobrana muzyka relaksacyjna lub delikatne dźwięki przyrody, światło świec oraz kadzidła lub kominki aromaterapeutyczne.

Masaż relaksacyjny można wykonywać codziennie, a czas jego trwania wynosi od pół do półtorej godziny. Mimo, że efekty masażu relaksacyjnego widoczne są już po pierwszym zabiegu, najwięcej korzyści długoterminowych zarówno dla ciała, jak i dla umysłu daje regularne zażywanie sesji masażu raz lub dwa razy w tygodniu, najlepiej w stale określonych porach. Taka seria nie tylko normalizuje napięcie mięśniowe i przywraca jędrność skóry i tkanki podskórnej, ale pozwala też ukoić zmysły, wzmacnia układ odpornościowy i hormonalny, pomaga zregenerować energię przywracając wewnętrzną równowagę organizmu.

Masaż relaksacyjny jest szczególnie wskazany dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu, zapracowanych, będących pod wpływem długotrwałego stresu, chronicznie zmęczonych i dla tych, którzy potrzebują uspokojenia i regeneracji umysłu i ciała. Badania wykazują, że masaż relaksacyjny daje pozytywne efekty u osób z zaburzeniami snu lub depresją, gdyż harmonizuje pracę mózgu i układu nerwowego oraz poprawia samopoczucie poprzez pobudzenie wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Polecany jest zarówno osobom z zakwaszonym organizmem i prowadzącym aktywny tryb życia, jak również osobom rzadko uprawiającym aktywność fizyczną, gdyż rozluźnia napięcia mięśniowo-powięziowe powstałe z bezruchu lub długotrwałej nieprawidłowej postawy ciała. Masaż relaksacyjny polecany jest także osobom zdrowym, potrzebującym spokoju, wyciszenia i odpoczynku w miłej, przyjemnej atmosferze.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się alternatywne formy masażu relaksacyjnego z zastosowaniem akcesoriów do masażu, takich jak gorące kamienie, stemple ziołowe czy świece zapachowe. W wielu wypadkach technikom relaksacyjnym towarzyszą rytuały związane z odnową biologiczną, podczas których wykorzystywana jest aromaterapia, masaż czekoladowy czy kokosowy.


Masaż Lomi Lomi Nui

Hawajski masaż relaksacyjny Lomi Lomi Nui @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakLomi Lomi Nui to tradycyjny hawajski masaż relaksacyjny i regenerujący. Nazwę tej techniki masażu tłumaczy się dosłownie jako „aksamitny dotyk miękką łapą zadowolonego kota”. W tradycji hawajskiej masaż ten odbywał się w świątyni na kamiennym ołtarzu i trwał nawet kilka godzin. Rytuał lomi-lomi służył duchowemu oczyszczeniu, zharmonizowaniu wszystkich procesów ciała oraz zapewnieniu równowagi wewnętrznej. Masaż Lomi Lomi Nui miał też za zadanie zaspokoić potrzebę fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem, przekazać masowanemu pełną akceptację, wsparcie i życzliwość. Stąd określany jest również „masażem troskliwych (kochających) rąk”.

Lomi Lomi Nui wykonywany jest na stole do masażu. W czasie zabiegu ciało pacjenta natłuszczane jest oliwą dla ułatwienia płynności i precyzyjności ruchów masażysty. Lomi Lomi Nui wykonywany jest dłońmi lub przedramionami, ze zmiennym naciskiem dostosowanym do muzyki. Pierwszy etap masażu wykonywany jest, gdy pacjent leży na brzuchu. Masowane są kolejno: plecy, ramiona, nogi i pośladki. Druga część wykonywana jest w leżeniu na plecach. Masowane są wówczas kolejno: ramiona, klatka piersiowa, nogi, brzuch. Lomi Lomi Nui jest masażem kompletnym, obejmującym całe ciało. W trakcie Lomi Lomi Nui ciało pacjenta powinno być całkowicie nagie, miejsca intymne zostają dyskretnie zasłonięte chustą. Towarzyszy mu oryginalna hawajska muzyka. Cały zabieg trwa od 90 do 120 minut.

Większa część masażu wykonywana jest przedramionami, a wszystkie ruchy połączone są z rytmem muzyki. Masaż Lomi Lomi Nui jest pełen harmonii i płynności, co odróżnia go od masaży klasycznych. Bogactwo masaży polinezyjskich kryje się w ich prostocie. Masażysta jest skoncentrowany i uważny, gotów na reagowanie na sygnały płynące z ciała masowanego, a techniki dobierane są tak, żeby były jak najbardziej skuteczne. To masowany tak naprawdę kieruje przebiegiem masażu, a masażysta odczytuje sygnały z ciała pacjenta, odpowiednio dobierając ruchy. Dzięki temu każdy masaż jest inny, wyjątkowy i dobrany indywidualnie do potrzeb klienta.

Masażowi towarzyszy specjalnie dobrana muzyka, która zwiększa poczucie komfortu i wprowadza miłą, harmonijną atmosferę. Do masażu używane są naturalne mieszanki olei, a w gabinecie unosi się przyjemny zapach specjalnie dobranych olejków eterycznych. Po masażu dobrze jest zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu tak, by nie musieć się śpieszyć i napinać zrelaksowanych mięśni. Zalecam, by poleżeć dłuższą chwilę, ponieważ procesy zapoczątkowane w trakcie zabiegu nadal trwają przez pewien czas. Warto go wykorzystać, by się wyciszyć, skupić na sobie, łagodnie powrócić do świata realnego, bez nieprzyjemnego przejścia między światem relaksu a pędzącym światem zewnętrznym.


Masaż balijski

Masaż balijski czerpie z tradycyjnych technik pochodzących z wyspy Bali. Masaż ten jest wyjątkowym połączeniem technik leczniczych, takich jak akupresura, ayurweda i refleksoterapia oraz relaksacyjnych - aromaterapii i indonezyjskiego masażu relaksacyjnego. Masaż balijski zwykle wykonywany jest jako masaż całościowy w pozycji leżącej na łóżku do masażu, można go też wykonać w pozycji siedzącej jako masaż częściowy. Unikalny charakter masażu balijskiego wynika z jego holistycznego podejścia do pacjenta – podczas masażu terapeuta skupia się na odblokowaniu przepływów energii w ciele masowanego, oddziaływaniu leczniczym dzięki intensywnemu masażowi tkanek prowadzącemu do rozluźnienia mięśni i usunięcia dolegliwości bólowych, a na koniec bardziej relaksacyjnych ruchach i technikach oddechowych zbliżonych do medytacji. W ramach tradycyjnego masażu balijskiego praktykuje się głębokie oddziaływanie dłońmi poprzez silny ucisk akupresurowy i następujące po nim rozcieranie, gładzenie i delikatne rozciąganie skóry. Bardzo istotnym elementem masażu balijskiego są doznania zapachowe dzięki stosowanym olejkom eterycznym, pomagającym pacjentowi wyciszyć się i zrelaksować, równocześnie wspomagając prawidłowy przepływ krwi i limfy.
Masaż balijski wpływa nie tylko na mięśnie, ale także stawy, wspierając ich leczenie na przykład u sportowców lub osób z chorobą reumatyczną. Intensywny masaż balijski dociera do głębokich warstw skóry i mięśni oraz stymuluje ich pracę. Masaż balijski może również pomagać w łagodzeniu bólu głowy, w tym dolegliwości o charakterze migrenowym. Dobrze działa także na schorzenia układu oddechowego o różnym podłożu i intensywności, na przykład dolegliwości alergiczne oraz astmatyczne. Elementy relaksacyjne masażu balijskiego odprężają i wspomagają procesy regeneracyjne organizmu, niwelują napięcia powstałe w wyniku długotrwałego stresu lub niepokoju, mogą pomóc także w stanach bezsenności.


Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakMasaż kamieniami wywodzi się z Dalekiego Wschodu, gdzie stosowany był już w starożytności, a niektórzy twierdzą, że technika ta jest starsza niż akupunktura. Masaż kamieniami związany jest z teorią przepływu energii przez organizm i ośrodkami energii, zwanymi czakrami. Każdy z tych ośrodków znajduje się w sąsiedztwie jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego i stymuluje jego działanie.

Do masażu kamieniami wykorzystuje się bazalt (kamienie czarne) i marmur (białe). Kamienie bazaltowe mają owalny kształt oraz ciemnoszarą lub czarną barwę. Wydobywa się je z dna oceanów, gdzie zostały wyszlifowane przez piasek i fale, a ich powierzchnia jest idealnie gładka. Kamienie bazaltowe doskonale nadają się do terapii, gdyż rozgrzane w wodzie do temperatury około 50ºC długo utrzymują i oddają naturalne ciepło, pobudzając krążenie krwi i w konsekwencji sprzyjając lepszemu odżywieniu i dotlenieniu skóry. Marmur z kolei jest znany z naturalnych właściwości chłodzących. Kamienie marmurowe schładza się w wodzie o niższej temperaturze lub w lodzie. Najczęściej układa się je w miejscach podatnych na obrzęki, kontuzjowanych lub przekrwionych.

Masaż gorącymi kamieniami jest masażem całościowym, w którym zabiegowi masażu poddawane jest całe ciało. Po zajęciu wygodnej pozycji na stole do masażu ciepłe kamienie układa się w okolicach czakr, np. na plecach, wzdłuż kręgosłupa. Następnie za pomocą dwóch dużych, rozgrzanych kamieni zanurzonych wcześniej w oliwce wzbogaconej o wybrany olejek aromaterapeutyczny masażysta masuje całe ciało, pocierając delikatnie miejsce przy miejscu. Ciepło, które płynie z kamieni, rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu krew zaczyna szybciej krążyć, a organizm pozbywa się toksyn, skóra jest dobrze dotleniona i robi się bardziej elastyczna. Co jakiś czas kamienie wykorzystywane do masażu są wymieniane na nowe o odpowiedniej temperaturze, zróżnicowanej w zależności od części ciała, które są nimi masowane.

Masaż wykonywany kamieniami o różnej temperaturze jest niezwykle skuteczny. Dzięki różnicy temperatur tworzą się mikroskopijne generatory energii, które umożliwiają jej przepływ z miejsc, gdzie jest zablokowana, do miejsc, w których jej brakuje. Dlatego właśnie masaż kamieniami poleca się osobom z zaburzeniami przemiany materii i małą odpornością. Mogą się mu poddawać także ludzie zdrowi, którzy prowadzą wyczerpujący tryb życia. Kamienna terapia pomaga doładować wewnętrzne akumulatory wszystkim osobom przemęczonym i zestresowanym. Wystarczy jeden zabieg, aby poczuć się odnowionym, pozbyć się bezsenności, stresu, przygnębienia czy przytłoczenia codziennymi kłopotami. Najlepsze, bo długotrwałe rezultaty osiągnie się po serii kilku półtoragodzinnych zabiegów. Na seans najlepiej umówić się po pracy i załatwieniu ważniejszych spraw. Po masażu gorącymi kamieniami nie myśli się już o kłopotach, przychodzi tylko ochota, żeby położyć się w wygodnym, ciepłym łóżku i przedłużyć wewnętrzne wyciszenie.


Aromaterapia

Masaż aromaterapeutyczny wykorzystujący olejki eteryczne uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych metod relaksacyjnych, która zapewnia odnowę biologiczną organizmu i redukuje napięcie psychiczne podczas odprężającego masażu całego ciała. Masaż ten jest wykonywany spokojnymi i rytmicznymi ruchami, niweluje stres, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – likwiduje napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością oraz z ogólnym zmęczeniem organizmu. Jest to świetny sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie oraz przygotowanie do wszystkich zadań, jakie stawia przed nami życie. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, dlatego też z masażu aromaterapeutycznego może skorzystać każdy, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia.

Masaż zapachowy łączy leczniczą moc dotyku masażysty z indywidualnymi właściwościami olejków, dobranymi dla konkretnej osoby. Masaż jest jedną z najważniejszych metod aromaterapeutycznych, najpopularniejszą i najbardziej użyteczną formą aromaterapii. Celem masażu zapachowego jest wprowadzenie do organizmu przez skórę leczniczych substancji zawartych w olejkach oraz poprawa krążenia krwi. Przynosi on również – podobnie jak każdy masaż – fizyczne i psychiczne odprężenie. Aromaterapia traktuje człowieka jako integralną całość, jej zabiegi mają na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu poprzez przywrócenie równowagi i pobudzenie jego naturalnych sił odpornościowych. Do masażu zapachowego wykorzystuje się odpowiednie kompozycje olejków aromaterapeutycznych, składających się z zapachu lawendy, drzewa sandałowego, czekolady, cytrusów, kokosu, jaśminu, owoców, róży, zielonek herbaty i wielu innych. W gabinecie Body-Med wykorzystuję wyłącznie najwyższej jakości kosmetyki renomowanych firm Organique i L’Oreal, przygotowując na ich bazie własne, autorskie kompozycje zapachowe. Na życzenie klientów przed masażem możliwe jest wykonanie delikatnego peelingu skóry solami morskimi lub dedykowanymi kosmetykami, co jeszcze bardziej zwiększa doznania podczas masażu zapachowego i jego relaksacyjne działanie.


Masaż stemplami ziołowymi

Masaż stemplami ziołowymi @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakMasaż stemplami ziołowymi wywodzi się z Tajlandii, gdzie stosowany jest od kilkuset lat. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu specjalnie przygotowanych, jednorazowych bawełnianych sakiewek (stempli), wypełnionych aromatycznymi ziołami, owocami i przyprawami o właściwościach leczniczych. Jest to masaż całego ciała, wykonywany na stole do masażu. Bezpośrednio przed rozpoczęciem masażu stemple zanurza się w gorącym oleju i podgrzewa do temperatury, która pozwala uwolnić z ziół olejki eteryczne, a następnie masuje się nimi ciało. Masaż stemplami polega na szybkich, miejscowych dotknięciach, z których każde zakończone jest lekkim dociśnięciem stempla. W miarę utraty ciepła przez stemple, masaż staje się coraz bardziej intensywny, a substancje czynne z ziół bez trudu przenikają w głąb ciała pacjenta.

Zioła wykorzystywane do wypełnienia stempli dobierane są indywidualnie, z uwzględnieniem dolegliwości i oczekiwań pacjenta. Tradycyjnie do masażu stemplami ziołowymi używa się kurkumy, trawy cytrynowej, skórki kaffiru oraz kamfory.

Współcześnie stosuje się również cynamon, imbir, kawę, goździki, guaranę, sole morskie, liście eukaliptusa i algi, których pobudzające i lipolityczne właściwości mają także zastosowanie w terapiach antycellulitowych oraz wspomagających odchudzanie.

Masaż stemplami ziołowymi ma dobroczynny wpływ na cały organizm: uśmierza bóle, łagodzi napięcia mięśniowe, stymuluje regeneracje i odnowę komórkową, działa przeciwzapalnie, rozgrzewająco oraz poprawia krążenie krwi i limfy, przez co przyspiesza oczyszczanie się organizmu. Unoszący się w czasie zabiegu intensywny aromat ziół ma właściwości odprężające, działa kojąco i wyciszająco na układ nerwowy. Masaż stemplami ziołowymi zalecany jest osobom przemęczonym, przepracowanym, żyjącym w stanie napięcia, a także pacjentom skarżącym się na bóle mięśniowe i reumatyczne. Zabieg ten może być także pomocny w kuracjach odchudzających oraz terapiach antycellulitowych.