Strefa lecznicza – masaż leczniczy, klasyczny, sportowy, masaż tkanek głębokich

STREFA LECZNICZA

 Masaż leczniczy pleców @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał Wójciak

Masaż leczniczy

W gabinecie masażu Body-Med wykonuję masaż leczniczy pojedynczych części ciała, to znaczy dłoni, ramion, nóg, barków, karku i głowy, jak również masaż leczniczy całych pleców, kręgosłupa lub poszczególnych jego odcinków. Szczegółowe zakresy i ceny poszczególnych masaży leczniczych znajdziecie Państwo w Cenniku, choć należy zwrócić uwagę, że długotrwałe efekty w uśmierzeniu bólu i poprawie stanu zdrowia przyniesie zastosowanie serii kilku zabiegów realizowanych w odstępie kilku dni pomiędzy nimi.


Masaż klasyczny

Masaż relaksacyjny @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakMasaż klasyczny to zarazem najpopularniejszy i najbardziej podstawowy zabieg masażu. W zależności od zastosowanej techniki, może on mieć różne działanie: wyciszające, pobudzające, przeciwbólowe, regenerujące, lecznicze, a nawet odchudzające. Masaż klasyczny wykorzystywany jest jako element wspomagający zwalczanie wielu chorób, w tym dolegliwości ortopedycznych, neurologicznych czy ginekologicznych. Znajduje też zastosowanie w ogólnych problemach zdrowotnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Masaż klasyczny wykonuję na stole do masażu z wykorzystaniem oliwki lub maści, ułatwiającej płynne ruchy dłoni na ciele pacjenta.

Masaż klasyczny zwykle wykonuje się jako masaż całościowy, to znaczy zabieg przeprowadzany jest na całym ciele podczas jednej sesji terapeutycznej, choć możliwy jest także masaż klasyczny samych pleców, kończyn lub ich części. Masaż klasyczny całościowy rozpoczyna się od największej powierzchni ciała, czyli od tylnej strony tułowia. Pacjent ułożony na brzuchu poddawany jest masażowi kręgosłupa i grzbietu, następnie karku z barkami, by potem przejść do pośladków i tylnej części kończyn dolnych. Po obróceniu na plecy masuje się przednie strony kończyn dolnych, powłoki brzuszne i klatkę piersiową, a później kończyny górne i twarz z szyją; możliwy jest także masaż głowy.

Skutkiem zabiegu jest regeneracja i zwiększenie elastyczności mięśni, poprawa krążenia krwi i limfy oraz poprawienie wyglądu skóry.


Masaż sportowy

Masaż sportowy @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakMasaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca. Wywodzi się z masażu klasycznego, z tą różnicą, że jest wykonywany przez masażystę przy użyciu większej siły i energii. Masaż sportowy to stały element odnowy biologicznej, wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych. Ponadto pomaga on zapobiegać kontuzjom, eliminuje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Masaż sportowy jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek na przykład w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach sportowych – w tych przypadkach masaż pozwala im szybciej odzyskać siły.

Masaż sportowy nie jest jedynie domeną sportowców wyczynowych. Coraz częściej korzystają z niego także sportowcy amatorzy, przede wszystkim biegacze. Znaczenie ma tu jego niezwykle skuteczne działanie regeneracyjne. Masaż sportowy jest elementem odnowy biologicznej organizmu oraz czynnym wypoczynkiem, dzięki któremu podwyższa się jego zdolność do pracy i wysiłku. Więcej informacji na temat masaży sportowych i pakietów treningowych dostępnych w Gabinecie masażu Body-Med znajduje się w Strefie sportu.


Masaż tkanek głębokich

Wbrew nazwie, masaż tkanek głębokich jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Celem masażu tkanek głębokich jest zmniejszenie napięcia, rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni. Masaż tkanek głębokich nie jest zabiegiem relaksacyjnym, ma na celu zwiększenie ruchliwości naszych tkanek, choć zabieg ten nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu.

Masaż sportowy @ Gabinet masażu Body-Med Katowice Michał WójciakMasaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Masaż ten jest formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca, dostosowaną do konkretnej sytuacji, nie jak w masażu sportowym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika. Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady postawy i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

Podczas masażu tkanek głębokich masażysta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, z wyjątkiem kciuków. Działania przebiegają pod kątem skośnym – nacisk na tkankę rozciąga ją, lecz jej nie uciska. Podczas masażu masażysta pracuje na ścięgnach i brzuścach mięśniowych, zmiękczając i rozciągając je. Stale obserwuje się stan ich napięcia, dobierając siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu konkretnego pacjenta.

Oprócz działań wydłużających i rozciągających, podczas masażu głębokiego stosuje się także w niektórych przypadkach zabiegi skrócenia mięśni, na przykład w stawie skokowym i nadgarstkowym, ale dzieje się tak w przypadku stawów: skokowego i nadgarstkowego. Dodatkowo wykonuje się ruchy na brzuścach mięśniowych w poprzek włókien, by przerwać powstałe zrosty i oddzielić przedziały międzymięśniowe, co nierzadko powoduje bóle u pacjenta.

Masaż tkanek głębokich ma na celu rozluźnienie napięć mięśni i powięzi, zmniejszenie bólu – zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, zwiększenie ruchomości i elastyczności tkanek, czy umożliwienie przybrania właściwej postawy ciała przez pacjenta. Wskazaniem do masażu głębokiego są wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach, czy rwa kulszowa i rwa barkowa. Masaż ten wskazany jest również w bólach głowy z zawrotami pochodzenia odkręgosłupowego.

Oprócz manualnego masażu tkanek głębokich, możliwe jest jego wykonanie z wykorzystaniem profesjonalnego urządzenia do masażu mechanicznego Fleximatic G5, którego zalety i zastosowania opisane są na oddzielnej stronie.